spravy.sk spravy.sk

Evander Kane burcuje: Systematický rasizmus musia pomôcť zastaviť aj osobnosti ako Brady či Crosby
zdroj: TASR

Evander Kane burcuje: Systematický rasizmus musia pomôcť zastaviť aj osobnosti ako Brady či Crosby

Spojenými štátmi momentálne otriasa vlna protestov černošskej populácie, ktorú spustila smrť Georda Floyda v Minnesote.

Mimo diania neostávajú ani poprední športovci a svoju nespokojnosť už otvorene prezentovali aj basketbalista LeBron James a quarterback amerického futbalu Colin Kaepernick. Hlavu do piesku by podľa útočníka San José Sharks Evandera Kanea nemala strkať ani hokejová komunita.

"V prvom rade musím povedať, že tu zomrel muž a dôvody jeho smrti neboli dobré," rozhovoril sa Kane. "Je veľmi smutné sledovať svet, v ktorom žijeme v roku 2020. Ten spôsob jeho smrti bol hrôzostrašný. Ľudia to sledovali a snažili sa na policajta kričať. Všetci videli, že nevie dýchať a policajtovi to vravel aj on sám. Policajt však posielal všetkých späť a nikto s tým nemohol nič robiť. Rozzúrilo ma to."


Kane je presvedčený, že veci sa nezmenia, ak sa o nich nebude hovoriť. A práve vplyvní ľudia by mali byť hlasom ľudu.

"Potrebujeme, aby o tom hovorili aj športovci. Potrebujeme, aby prejavili navonok svoju frustráciu a pocity, ktoré majú v sebe. Len tak sa to môže zmeniť. Pohoršovali sme sa stovky rokov, ale nič sa nezmenilo. Teraz je čas, aby sa vyslovili aj osobnosti ako sú Tom Brady a Sidney Crosby. Jedine jasne definovaní postoj ľudí, ktorí nie sú z černošskej komunity, môže pomôcť zmierniť súčasný hnev. Musia dať jasne najavo, že to, čo sa tu deje, nie je správne. Hovoríme tu totiž o systematickom rasizme," burcuje Kane.

Útočník Žralokov je sklamaný z mlčania jeho hokejových kolegov. "Zatiaľ som z ich strany veľa nepočul. Čo sa týka mojich spoluhráčov, tak tí mi poskytujú veľkú podporu. Stoja za tým, čo hovorím. Hokej je však bohužiaľ v porovnaní s inými profesionálnymi športmi ešte stále trochu inou kultúrou. Veľa hráčov sa bojí vysloviť svoj názor a postaviť sa na stranu pravdy."

Kane sa snaží konať aktívne a podpísal sa aj pod petíciu, ktorá požaduje uväznenie štyroch policajtov zapletených do incidentu.

"Títo štyria policajti musia by v base," prízvukuje Kane. "Nie je možné, aby zatkli reportérov CNN, ktorí robili svoju prácu extrémne mierumilovným spôsobom a nechali vonku štyroch ľudí, ktorí sa podieľali na vražde muža. To nedáva žiadny zmysel. Je to výsmech spoločnosti. Kompletný kolaps systému," dodal nahnevaný Kane. 

Policajt Derek Chauvin, ktorý spôsobil osemminútovým pritlačením kolena smrť Floyda, už bol zadržaný a obvinený z vraždy tretieho stupňa.


Odporúčame

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia