spravy.sk spravy.sk

Marinčin vstúpil do radov golfistov, čaká na pokyn k návratu
zdroj: foto jäzva

Marinčin vstúpil do radov golfistov, čaká na pokyn k návratu

Hokejisti NHL a golf predstavujú prirodzenú kombináciu. Väčšina hráčov zo Severnej Ameriky siaha po golfových paliciach počas letnej prestávky, ale aj počas dlhých tripov počas sezóny. Čaru tohto športu už podľahla aj väčšina Slovákov pôsobiacich v najlepšej lige sveta, no 28-ročný Martin Marinčin až doposiaľ odolával.

Ako sa však hovorí, prišiel na psa mráz. Obranca Toronta Maple Leafs využil súčasnú koronapauzu a počas uplynulého víkendu si na ihrisku v Malej Ide pri Košiciach urobil zelenú kartu. Absolvovaním dvojdňového kurzu tak získal oficiálnu vstupenku do nového sveta na zelených trávnikoch.


Martin, prečo ste sa rozhodli urobiť si zelenú kartu až teraz?


Uvažoval som o tom už dlhší čas. Golf je v USA i v Kanade medzi hokejistami veľmi populárny a cítim sa dosť zle, keď na rozdiel od spoluhráčov neviem poriadne trafiť loptičku. Na druhej strane ma to veľmi baví. Človek pritom dokáže vypnúť, odreaguje sa v prírode a je to dobrý doplnok k hokeju. 


Ako vám to teda na greenoch ide? Cítite sa lepšie pri dlhých odpaloch, alebo počas patovania?

Zatiaľ sa stále iba učím a tá technika je náročná. Je tam veľa maličkostí, na ktoré sa potrebujete sústrediť. Na rozdiel od hokeja to hrám na opačnú stranu. Ešte sa mi to teda mieša, ale mám dobrú trénerku a verím, že sa už čoskoro dostanem aj na samotné ihrisko.

Aké sú golfové možnosti počas sezóny? Chodia hokejisti NHL na golfové ihriská napríklad počas tripov?


Chlapci z nášho tímu to hrajú spravidla iba na tripoch. Hlavne v teplejších oblastiach. V Toronte je totiž zima. Na začiatku sezóny však máme aj klubový turnaj s našimi sponzormi.

Svoj základný tréning ste absolvovali na ihrisku v Malej Ide. Čo vás priviedlo práve sem?


Ja som sem chodil už predtým, pretože je tu nádherná príroda a pokoj. Človek si v takom prostredí vyčistí hlavu a dobre si oddýchne. Aj personál je tu veľmi príjemný a tak sa sem vraciam veľmi rád.

Martin Marinčin na golfe (29 obrázkov v galérii)

Pomaličky sa však budete musieť vrátiť aj do práce, čiže do Toronta. Máte už nejaké pokyny týkajúce sa reštartu sezóny?

Vieme, že by sa mala začať druhá fáza, ale čakáme na konkrétny termín. Možno ho spoznáme už tento týždeň, ale zatiaľ nie je nič isté.

Ako bude prebiehať váš presun do zámoria?


Určite tomu bude predchádzať test na koronavírus. Bez toho by som sa asi do Kanady nedostal a predpokladám, že ho budú požadovať aj na letisku vo Viedni. Ak nám stanovia termín návratu, tak to budem samozrejme okamžite riešiť.

Hráči NHL hlasovali o vôli dohrať sezónu. Ako ste boli na tom vy osobne?


Bol som samozrejme za dohranie sezóny. Všetci to chceme. Hokej nás baví a najlepšie sa cítime na ľade. Takáto pauza nikoho neteší, ale poznáme situáciu a musíme ju akceptovať.

Súčasný stav pripomína skôr letnú pauzu. Nakoľko náročné bude naskočiť okamžite do play-off?


Je to samozrejme zvláštne, pretože v takejto situácii nikto z nás nebol. Poviem pravdu, keď som teraz vybehol na ľad, tak som mal celkom dosť a musel som si dať dva dni pauzy. Počas druhého tréningu to už však bolo oveľa lepšie. Verím, že do toho nabehneme rýchlo a po spustení kempov na to bude dostatočný priestor.


Dokážete si predstaviť zápasy bez divákov?

Bude to divné. Obzvlášť, ak pôjde o play-off, kde je divák šiestym hráčom. Nikdy som neprešiel z plnej haly do prázdnej a sám som zvedavý na to, ako to bude vyzerať.

Predstavený plán hovorí o neutrálnych halách, pričom hráči budú žiť v akejsi bubline na hoteloch. Čo na to hovoríte?


Ak sa má sezóna dohrať, tak tie opatrenia byť musia. Poznáme situáciu v Severnej Amerike a nie je to sranda. Hráči majú svoje rodiny, malé deti. Nikto by nechcel prenášať chorobu. Opatrenia sú teda na mieste, ale stále nepoznám konkrétne riešenie. Verím tomu, že sa tým zaoberajú intenzívne a nájdu ideálnu cestu k dohraniu sezóny.

V predkole play-off narazíte na Columbus a stretnú sa tak dva tímy s rovnakým počtom bodov. Ako vnímate šance uspieť proti tomuto súperovi?


Bude to určite ťažká séria. Columbus má naozaj kvalitný tím. Teraz to však bude také nepredvídateľné. Dlho sme nehrali a všetci začínajú v podstate odznova. Uvidíme, komu bude priať šťastie.

Toronto pôsobí výrazne ofenzívnejšie, Columbus naopak zdobí pozorná obrana. Dá sa hovoriť o výraznom rozdiele štýlov?


Jasné, sú to úplne iné mužstvá. My máme nesmierne talentovaných útočníkov a to by mala byť naša hlavná sila. Hokej v play-off je však úplne iný ako v základnej časti. Zažil som to na vlastnej koži a viem, že často rozhodujú detaily či kúsok šťastia.

Mnohí hovoria o tomto play-off ako o lotérii. Súhlasíte s tým?


Určite. Všetci sú v rovnakej pozícii a favoriti sa teraz hľadajú ťažko. Sú tímy s talentom, iné hrajú tvrdší hokej. Koniec koncov, videli sme, ako to dopadlo vlani. Favoriti nemusia uspieť zakaždým a obzvlášť po takejto dlhej pauze.


Myslíte si, že sa začnú hrať zápasy skôr ako v auguste?

Vôbec netuším. Neviem ani to, čo bude zajtra. Možno nám povedia, že sa to celé ruší, možno povedia, že máme letieť do Kanady. Snažíme sa byť pripravení a čakáme na zelenú.

Čísla na Slovensku sú skvelé. Viete si predstaviť, že by ste trávili pandémiu v Toronte?


Ja som rád, že som sa vrátil domov. Doma je doma a teší ma, že je to tu také bezpečné. Keď nám dali na výber, tak som neváhal. V Kanade chodilo veľa ľudí bez rúšok a vonku sa premávali po parkoch a chodníkoch. Z pohľadu bezpečnosti sme urobili určite dobre.

Máme tu prvý jún a pre vášho brata Vladimíra začína nová trénerská kapitola pri mládeži HC Košice. Pomôžete mu napríklad svojou účasťou na niektorom z tréningov s deťmi?


Veľmi rád. Ja som sa tréningom s deťmi nikdy nevyhýbal. Chodím medzi nich veľmi rád, pretože cítim, ako ich to teší. Spomínam si, že keď sme boli malí my a prišiel medzi nás niekto z NHL, tak sme šaleli od radosti. Nemám s tým teda problém. Bratovi držím v novej práci palce a ak ma požiada, tak ho podporím veľmi rád.

Mládežníckym trénerom v HC Košice bol dlhé roky aj váš otec. Cítite v sebe trénerské gény aj vy?


Vôbec neviem. Práca s deťmi je veľmi náročná a človek sa na to musí hodiť. V tejto chvíli sa tým ešte zaoberať nemusím a tak som sa nezamýšľal nad tým, či by ma to bavilo a či by som to zvládol. Sám seba som sa už viackrát pýtal, čo budem robiť po kariére. Vždy som si však povedal, že teraz sa ešte musím sústrediť na hokej a potom sa uvidí.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Toronto Maple Leafs

Pozri viac

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia