spravy.sk spravy.sk

Košičania sa obávajú návratu nákazy. Napriek uvoľneniam navrhujú platené prenosy z prázdnych hál
zdroj: foto TASR

Košičania sa obávajú návratu nákazy. Napriek uvoľneniam navrhujú platené prenosy z prázdnych hál

Od 1. júla sú na Slovensku povolené športové súťažné podujatia s viac ako tisíc účastníkmi. Ako informoval hlavný hygienik Ján Mikas, za podmienky dodržania šachovnicového sedenia môžu kluby naplniť svoje štadióny až do výšky 50 percent svojej kapacity. V prípade HC Košice a Steel arény by tak išlo o návštevu na úrovni 4100 divákov.

Môžu si „oceliari“ vydýchnuť a odpadol im tak hlavný problém? Nielen na tieto otázky odpovedal novinárom PR manažér a riaditeľ marketingu Stanislav Mucha.

Pán Mucha, aká je reakcia HC Košice na pozitívne správy o uvoľnení opatrení zo strany vlády?


V HC Košice sme samozrejme radi a uvoľnenie karanténnych opatrení vnímame pozitívne. Na druhej strane musíme myslieť na to, že návrat nákazy a tým pádom aj oživenie karanténnych opatrení, sa môžu vrátiť kedykoľvek. Ako klub sme prišli v závere sezóne o veľké prostriedky a hľadáme preto preventívne opatrenia, ktoré by nám umožnili vyhnúť sa opakovaniu podobných problémov. V rámci Tipsport ligy sme bohužiaľ neprijali žiadne riešenia, ktoré by klubom pomohli vyriešiť vzniknuté straty. Preto sa pýtame, čo sa môže stať, ak príde v novembri nová vlna epidémie. Čo ak budeme musieť opäť zavrieť štadióny? Príjmy by opäť klesli na minimum a z čoho by sme potom platili záväzky voči hale, zamestnancom, permanentkárom, partnerom či hráčom? Ako klub sme preto navrhli riešenie, ktoré by pomohlo minimalizovať následky návratu karanténnych opatrení.

O čo teda ide?


Toto opatrenie by znamenalo vysielanie hokejových zápasov bez prítomnosti divákov v halách, no klubom by ponúklo šancu na zmiernenie výpadkov. V rámci medzinárodnej asociácie European Hockey Clubs komunikujeme aj s klubmi v zahraničí a vo vyspelejších ligách pristupujú kluby k týmto problémom zodpovednejšie a opatrnejšie.

Skúste nám teda popísať, ako by fungovalo opatrenie navrhované HC Košice...


Navrhli sme zavedenie kamerového systému na všetkých štadiónoch. Umožnilo by to streamovanie prenosov zo všetkých hál, pričom by išlo o spoplatnené prenosy. Kluby by nestratili príjem zo vstupného, pričom permanentkári by mali samozrejme prenosy zadarmo. Počas prenosov by boli odprezentované logá sponzorov. Kluby by tak plnili reklamné plnenia.

Pri všetkej úcte, veríte, že by bolo niečo také v súčasnej situácii možné? Ostatné kluby sa pripravujú na normálny priebeh sezóny, nakupujú hráčov a tí by asi neboli nadšení z hry pred prázdnymi tribúnami. Navyše, záujem o platené prenosy by bol sporný. Uvedomujete si to?


My by sme tiež radšej hrali v plnej hale. Čo ak nám ju však hygienik opäť zavrie. Videli sme, ako sme dopadli po marcovom rozhodnutí vlády. To isté môže prísť hocikedy počas budúcej sezóny. Navrhli sme len jedno riešenie, pretože hľadáme manažérske nástroje k tomu, aby sme vedeli sezónu začať, ale aj dokončiť.

Z toho nám však vychádza, že je vám v podstate jedno, či by mohlo byť na tribúnach tisíc, alebo päťtisíc divákov. Víťazí totiž obava z druhej vlny pandémie.


Tie čísla sú samozrejme iné a zrušenie obmedzenia na tisíc účastníkov je pozitívne. Budeme sa tým v najbližších dňoch zaoberať a čoskoro príjmeme aj závažné rozhodnutia týkajúce sa budovania kádra a podobných záležitostí.

Ostatné kluby podpisujú zmluvy, Košice v tomto smere spia. Dokedy to bude trvať?


Košice určite nespia. Každý deň rokujeme so zodpovednými stranami. Košice a Slovan však hrajú na úplne inom ihrisku a na náš domáci stánok sa vzťahujú karanténne opatrenia. Sme v kontakte so Steel arénou a riešime, či v nej vôbec bude možné odohrať sezónu. O to je pre nás ťažšie plánovať káder a stavať celý marketingový a biznis plán.

Je možné, že by ste napokon odohrali sezónu s nejakým mladučkým kádrom bez drahých hviezd?


Aj to je možnosť.

Myslíte si, že v takom prípade by malo záujem o platený streaming košických zápasov dostatok fanúšikov?


To je dobrá otázka. Pevne verím, že máme skalných fanúšikov, ktorí by nás podržali. Roky sa tu hovorí o potrebe šance pre mladých odchovancov. Teraz nám vznikli obrovské straty a hľadáme sa nájsť riešenie.

Každý hráč, ktorý hral v HC Košice, vám však povie, že práve v tomto klube sú fanúšikovia veľmi nároční. Veríte, že by si platil za prenosy, ak by ste prehrávali jeden zápas za druhým a inkasovali debakle napríklad od Michaloviec?


Ja si pamätám situáciu spred dvadsiatich rokov, keď sme sa zachraňovali na Kavečianskej a stáli sme za mladým tímom v dobrom i zlom. Táto situácia chce veľkú dávku solidarity zo strany celej našej fanúšikovskej komunity. Faktom je, že náš generálny partner má problémy, pričom doposiaľ plnil rozpočet zo štyridsiatich a viac percent. Musíme sa naučiť žiť bez jeho pomoci. Situácia je vážna, ale je riešiteľná. Verím, že to zvládneme.


Plánujete začať s predajom permanentiek?

Už samotné spustenie predaja permanentiek predstavuje záväzok. Určite si ešte počkáme na vývoj situácie. Potrebujeme v prvom rade vedieť, či sa sezóna začne a či budeme hrať v Steel aréne, alebo v inej hale.

V tejto chvíli teda v HC Košice prevláda strach z neistej budúcnosti?


Áno, pretože všetci vieme, že k nám mieri veľká ekonomická kríza, ktorá môže byť z pohľadu oceliarenstva najhoršia za posledných päťdesiat rokov. To sa bezprostredne týka nášho generálneho partnera. Nevyzerá to na rýchle zlepšenie, ale hľadáme spôsoby prečkania tejto situácie. Tak, aby sme sa potom mohli vrátiť k fungovaniu, aké sme poznali doposiaľ.

Richard Lintner však hovorí o 3. októbri ako o reálnom štarte novej sezóny. A vyzerá to tak, že ostatné kluby (možno s výnimkou Slovana) s tým problém nemajú...


Pán Lintner ukázal kalendár, ktorý je dosť natesnaný. Je tam veľmi veľa variabilných zložiek. Nesmieme zabudnúť, že klub je súkromná spoločnosť, ktorá musí plniť svoje záväzky. V médiách sa straty z play-off spomenuli, no nikto nerieši, ako sa s tým vyrovnať. Pre nás to bol enormný pokles príjmov. Musíme ešte chvíľu počkať a o pár týždňov budeme vedieť viac.

Je jasné, že Košice a Slovan doplácajú aj na vysoké nájmy za haly. Košice dlhujú Steel aréne okolo 170 000 eur. Ako pokročili rokovania s mestom? Pomôže vám v tomto smere?


Komunikujeme so všetkými relevantnými stranami. S mestom, Steel arénou, zväzom i Pro-hokejom. Hľadáme riešenia, ale vzhľadom na fungovanie košického hokeja je to komplikované. Verím, že v najbližších dňoch dostaneme odpovede na niektoré otázky.

Máte zazmluvnených aspoň nejakých hráčov?


Áno, ide o troch či štyroch mladších hráčov.

Zamyslíme sa teda ešte raz. Čo ak by vláda zmiernila opatrenia ešte viac a mohli by ste hrať aj pred vypredanou halou. Stále by ste požadovali streamované prenosy z prázdnych štadiónov?


Bavme sa o tom, že vypukne nákaza a hygienik zavrie štadióny. Jednou možnosťou je prestať hrať hokej a znášať straty. Možnosťou č. 2 je hrať bez divákov, no čo však musíme byť pripravení tak, ako v zahraničí. Takto fungujú v Nemecku, teraz tak dohrajú sezónu v NHL. Toto u nás bohužiaľ absentuje a ak by sa nákaza vrátila, tak by sme to museli riešiť.

Nákaza však prísť nemusí. Uvedomujete si, že ostatné kluby s tým pravdepodobne nebudú súhlasiť a prehlasujú vás?


Určite to môžu zamietnuť. Všetci sme súčasťou Pro-hokeja. Musíme sa však pozerať na ligu ako celok. Potvrdená stále nie je ani účasť Slovana a s rozhodnutím nastúpiť do sezóny stále váhame aj my. Potrebujeme vedieť, za akých podmienok pôjdeme do ligy a nájsť riešenie, ktoré bude výhodné pre každého.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Košice

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia