spravy.sk spravy.sk

Steel aréna je na kolenách, splatenie dlhu zo strany HC Košice je kľúčové
zdroj: foto jäzva

Steel aréna je na kolenách, splatenie dlhu zo strany HC Košice je kľúčové

Zatiaľ čo väčšina klubov Tipsport ligy podpisuje hráčske kontrakty a pripravuje sa na novú sezónu, osemnásobný majster Slovenska HC Košice sa nateraz vyjadruje iba veľmi hmlisto a hovorí o problémoch, ktoré mu bránia v klasických letných postupoch.

„Oceliari“ hovoria o viacerých faktorov súčasného stavu. Obrovské straty im spôsobil predčasne ukončený ročník, doterajší generálny partner už hokej podporovať nemôže a výraznou komplikáciou je aj prenájom Steel arény.

Každá minca má však dve strany a zatiaľ čo hokejisti by privítali odpustenie vzniknutého dlhu, Steel aréna prišla o akýkoľvek druhý príjmov a na týchto peniazoch je preto vyložene závislá. Aká je situácia v hale po koronakríze a budú v nej hrávať hokejisti aj v novej sezóne? Nielen na tieto otázky sme hľadali odpovede u generálneho manažéra Steel arény Igora Havrilu.


Ako sa s odstupom času darí Košickej aréne? Prejavilo sa pozitívnym spôsobom uvoľňovanie opatrení?


Stále rovnako. Aj keď sa uvoľňujú opatrenia a zrušil sa núdzový stav, nás sa to však netýka. Stále totiž platí zákaz organizovania športových a kultúrnych podujatí v uzavretých priestoroch. Povolené sú len do polovice z celkovej kapacity. Ideme v šetriacom procese, čiže takmer nesvietime, kúrenie a tepla voda sú odstavené, strážna služba a upratovanie sú len v obmedzenom režime. Väčšina zamestnancov je doma a začína nás tlačiť čas.

Čo znamená tlačiť čas?


Aj keď sú náklady zminimalizované, prevádzka nás stojí od 30 do 50 000 € v závislosti na to, o aký mesiac sa jedná. Naše prostriedky vydržia do júla 2020.

Čo sú tie náklady?


Fixné ceny za teplo a elektriku, mzdy ,odvody, povinné servisy, poistky ,strážna služba, voda - teda všetko čo musíme hradiť... A to platíme len 30% z celkovej faktúry za elektriku. Platby za média ,leasing a úvery nemáme odpustené, ale preložené na neskôr. Čiže ich budeme musieť začať hradiť v auguste a ďalšie v októbri 2020 a v januári 2021. 

Steel aréna
foto jäzva


Prezident HC Košice Július Lang priznal verejne dlh okolo 170.000 eur voči Steel aréne. Splatenie dlhu by hale určite pomohlo, ako však prebiehajú rokovania?

V prvom rade riešime s HC Košice dlhy týkajúce sa obdobia pred pandémiou. Tá je v sume ako uviedol prezident HC. Celkový dlh je niekde na hranici 204 000 €. Klub musí túto sumu bezpodmienečne uhradiť, inak nie sme schopní fungovať, nieto ešte pripraviť prevádzku. S klubom sa dané veci riešia, ale je to ako začarovaný kruh. Verím že nájdu zdroje a záväzky začnú splácať čo najskôr..

Z rôznych zdrojov mame informácie, že HC Košice požiadalo svojich partnerov o odpustenie dlhov a to listom, čo vyvolalo dosť veľké pohoršenie.


Áno, odpustenie dlhu požiadalo HC Košice aj nás. Ich požiadavku nekomentujem.

Predstavitelia hokejového klubu však viackrát uviedli, že práve poplatky za prenájom Steel arény im výrazne komplikujú situáciu. Podľa konateľa Tomáša Kuriatnika platí klub hale ročne pol milióna eur a dopláca tak na komerčné správanie Steel arény. Čo hovoríte na túto výčitku?


Suma približne sedí, aj keď je uvedená s DPH. HC Košice nám v tomto roku uhradilo len 2 260 € a je vôbec zázrak, že fungujeme. Hokejový klub, ako náš najväčší nájomca sa na celkovom rozpočte arény podieľa len cca 27%, pričom média (elektrika, voda, plyn ,teplo ) nás pri plnej prevádzke ročne stoja viac ako 550.000 €. Vďaka tomu že žijeme aj z prenájmov ďalších podujatí a ak nám to naša finančná kondícia dovoľovala tak sme im nájomné prispôsobovali a znižovali ako sa dalo. Len pre zaujímavosť, HC Košice platil v roku 2006 cca 550 tisíc eur, ale len za jednu halu. Teraz platia o 100 tisíc eur menej, ale za dve haly (od roku 2011 pribudla tréningová hala a s ňou aj navýšenie nákladov). Okrem toho Košická Aréna zabezpečuje pre hokejový klub HC Košice celú prevádzku a kompletný servis, klub sa preto musí na nákladoch podieľať. Naše pohľadávky voči HC Košice, ako voči kľúčovému partnerovi, predstavujú cca 87 % z celkovej hodnoty pohľadávok, ktoré k dnešnému dňu máme. Je nutne pripomenúť, že Košická Aréna si koncom roka 2019 zobrala úver, aby mohla zabezpečiť prevádzku pre všetky tímy hokejového klubu a neohrozili sme tak rozbehnutú sezónu. Ukazuje sa že to bol jediný ťah, vďaka ktorému sme si mohli plniť zmluvné záväzky s klubom. Hokejový klub pozná naše náklady a preto hovoriť o nadštandardnom nájomnom, alebo o komerčných cenách, nemôže byt ani reč. Ak by sme pristupovali ku klubu komerčne, prenájom by bol značne vyšší.

Igor Havrila


Viete si predstaviť, že HC Košice začne sezónu v Steel aréne pri obmedzenej kapacite divákov? Hovorilo sa totiž aj o možnosti presunu do menšej haly...

Ak by to bolo do 1000 divákov, tak si to neviem predstaviť a nevie si tom predstaviť ani klub. Dnes už je povolená maximálne polovica z celkovej kapacity, teda v našom prípade cca 4.200 divákov čo je trochu optimistickejšie... Kde však bude HC Košice hrať, je výlučne vecou ich rozhodnutia. Mne to neprináleží komentovať. Ak sa ale klub nakoniec rozhodne hrať v Steel aréne, musí najprv uhradiť svoje dlhy a akceptovať nové zmluvy. V nich budú zohľadnené náklady Košickej arény. Okrem toho musia striktne dodržiavať platobnú disciplínu a bezpečnostné opatrenia.

Tou menšom halou by mala byť Crow aréna, ale hokejový klub sa vyjadril, že sa im to nie veľmi vyplatí.


Áno, zachytil som to v médiách, aj malé haly majú svoje rozpočty a vedia, kde siahajú ich možnosti. To ale nie je vec, ktorú by som mal ja komentovať.

Čo ak klub HC Košice nakoniec pôjde do inej haly? Bolo by v takom prípade možné využívať tréningovú halu pre iné športy, ako je napríklad basketbal?


Nepredbiehajme, rokovania s hokejovým klubom stále prebiehajú . Závisí to od dopytu a našich nákladov v tréningovej hale. Podľa toho sa rozhodneme.

Steel aréna v minulej sezóne pomohla aj hokejistom prešovskej mládeže. Počítate s nimi aj pre novú sezónu?


Všetko závisí ako sa to celé vyvinie u nás, ako na tom bude prešovský štadión a či budú mať záujem. Spolupráca bola na vysokej úrovni a absolútne bezproblémová.

Steel aréna (3)


Ako ovplyvní obmedzenie počtu divákov aj iné podujatia. Napríklad koncerty?

Veľmi, lebo z toho žijeme a vďaka tomu ma hokejový klub - ako som spomenul - patričné výhody a nízky nájom. Pre nás je nariadenie s obmedzenou kapacitou obrovsky problém, smerom ku organizovaní kultúrnych a iných podujatí a pre rok 2020 je to totálny knokaut. Vezmite si že kvôli pandémii sa už zrušili nejaké podujatia a teraz je na 99 % iste že aj tie ktoré sa mali konať koncom roka sa buď preložia, alebo tiež zrušia . Strácame tak príjem z akcií na úrovni približne 350 000 eur. Toto nevieme ničím nahradiť. Tu je dôkaz, že hala nie je schopná prežiť len z hokeja ,ale musí mať aj ďalšie akcie.

Aká je teda, keď to zhrnieme, situácia so Steel arénou do budúcna?


Ťažká, sme na kolenách. Ak spočítame dlh HC KE a výpadok príjmov z prenájmu mimo hokejových podujatí, tak nám chyba viac skoro 550.000 €. V prípade mrazenia a priprav prevádzky sa suma ešte zvýši a ja viem, že toto sami nezvládneme.

Aké sú plány a čo sa musí udiať?


Ako som viackrát povedal hala nie je dotovaná a vždy sme si museli pomôcť sami, toto však bude nad naše sily. Sme v situácii do ktorej sme sa nedostali vlastnou vinou. Čo sme mohli sme oddialili, preložili a štát požiadali o pomoc kde to išlo. Nič nám nikto neodpustil a neskôr všetko musíme uhradiť. Aj keď sú zatiaľ naše záväzky pod úrovňou pohľadávok, je to len dočasné a len na papieri, chýba nám cash a naši veritelia nebudú čakať do nekonečna. Základom všetkého je, že naši dlžníci musia uhradiť všetky svoje záväzky pred pandémiou. Rokovania s každým z nich sa rozbehli, stanovili sa termíny platieb a využijeme všetky dostupné prostriedky, aby boli platby zaplatené. Ďalším našim krokom bude žiadať o pomoc štát, ktorý svojim rozhodnutím obmedzenia kapacity prakticky zamedzil organizovanie podujatí v Steel aréne.

Steel aréna
foto jäzva


Môžete to upresniť?

Rozhodnutie vlády nám v tomto roku v podstate zastavilo náš jediný prijem a to z prenájmov haly pre rôzne podujatia. Očakávame teda, že nám pomôže a postará sa napr. tak ako v Čechách kde uvoľnili 37,5 mil. eur ako program pre reštart športu. Tieto financie majú za úlohu pokryť športovým organizáciám, zariadeniam či klubom výpadky, ktoré súvisia s koronavírusovou krízou. Týka sa to aj organizácii ktoré prevádzkujú športové zariadenia a sú postihnuté dopadmi núdzového stavu v krajine. Ide o športové zariadenia, ktoré museli byť úplne zatvorené alebo fungovali v obmedzenom režime, ale fixné náklady museli uhrádzať. Čo je náš problém.

Cieľom programu je udržať športovú infraštruktúru vo funkčnom stave tak, aby po ukončení mimoriadnych opatrení bolo možné nadviazať na ich využitie. Pre nás je to nádej, že sa niečo také udeje aj u nás.

Podnikli ste niečo v tomto smere?


Spolupracujeme a sme v kontakte s Učenou právnickou spoločnosťou, o. z.( UčPS o.z) , ktorá je v súčasnosti asi jediný subjekt, ktorý zastupuje aj športove zariadenia a spolupracujeme s nimi od začiatku pandémie. Pozorne sledujeme kroky tohto združenia, ktoré ešte v začiatkoch pandémie oslovila vyše 1600 respondentov športu (kluby, športové zväzy, zariadenia a iné. ) aby na základe materiálov priamo od zainteresovaných vypracovali veľmi precízne projekt ekonomických dopadov šírenia pandémie na šport. Vo svojich návrhoch majú napr. finančnú podporu, úhradu fixných nákladov, zjemnenie zákazov, riešenie podpory športovej infraštruktúry , nájmy, uvoľnenie financií z fondu pre podporu športu atď. Pokiaľ viem, podklady odovzdali na posúdenie Ministerstvu školstva SR a očakávame, že štát tento vypracovaný materiál využije a šport dostane adresnú pomoc potrebnú na prežitie krízy a reštart. Aj preto sme vyčkali a verím, že celý tento proces bude dotiahnutý do konca s jasnou pomocou.

Čo ak to nevyjde?


Nepripúšťam to.....Košická Steel aréna hostila dvakrát MS v ľadovom hokeji, boli sme dejiskom ME v zápasení, pohára federácie v tenise, európskej a svetovej volejbalovej ligy, uskutočnilo sa u nás vyše 500 hokejových zápasov stovky kultúrno spoločenských podujatí. Halu od jej otvorenia navštívilo vyše 3,5 miliónov divákov . Z týchto čísiel je evidentné aký veľký vplyv a dôležitosť má Steel aréna na celkovo športove a spoločenské dianie pre našu spoločnosť a hlavne pre mládež.

Ak pomoc nepríde tak postupne zaniknú kluby, ale aj športové zariadenia, ktorých je aj tak na Slovensku málo. V Košiciach hrozí, že skončí ďalší šport, štadión sa zavrie a pôjde pomaly do zabudnutia..

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Košice

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Tipos Extraliga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia