spravy.sk spravy.sk

HoKEjový sen spojil hviezdu s nádejou. Nagy: Verím, že to inšpiruje novú generáciu
zdroj: foto jäzva

HoKEjový sen spojil hviezdu s nádejou. Nagy: Verím, že to inšpiruje novú generáciu

Mať svoj vlastný film, tak to už prestavuje vizitku najvyššieho uznania. Po Pavlovi Demitrovi sa takáto pocta ušla aj Ladislavovi Nagyovi.

Pôsobivý dokumentárny film s názvom HoKEjový sen však nie je v prvom rade o míľnikoch jeho kariéry. Šikovným spôsobom v sebe prepája hráča pripravujúceho sa na svoj posledný veľký turnaj s príbehom štartujúcej kariéry chlapca z malého mládežníckeho klubu. Dvoch Košičanov so svojimi vlastnými snami tešiacich sa na majstrovstvá sveta v rodnom meste.

„Priznám sa, že keď sa to začalo filmovať, tak som si nemyslel, že pôjde o dokument, ktorý sa dostane až do kín,“
pousmial sa Ladislav Nagy pár sekúnd po štvrtkovej košickej premiére. Aj on sám videl tento film na vlastné oči vôbec prvýkrát. „Veľká vďaka všetkým, ktorí sa na tom podieľali. Bolo to pekné a dalo sa to pozerať. Opäť som raz získal príjemné spomienky do konca života. Autori to pekne spojili s príbehom malého Jonáša. Ten film totiž vyrobili hlavne kvôli malým deťom, ktoré by mali snívať svoje hokejové sny. Talentov máme stále veľmi veľa a ja verím, že mnoho z nich to dotiahne do niektorých zo špičkových líg.“

Jonáš PahuliRolu mladého chlapca tešiaceho sa na majstrovstvá sveta zaujal štvrták Jonáš Pahuli z klubu HK Sršne Košice.

„Bol to dobrý pocit. Bolo zvláštne, keď som sa zrazu videl v kine,“
ponúkol svoje pocity po premiére sympatický chlapec z Bidoviec. Ako je možné vidieť aj vo filme, na dvore svojich rodičov páli deň čo deň puky, ktorými už sfarbil garážovú bránu na čierno. Možnosť ocitnúť sa v hlavnej postave s majstrom sveta ho v prvom momente poriadne zaskočila. „Ja som o ničom netušil. Filmári prišli do Arény Sršňov za pánom Mergleským a pýtali si tip na nejakého chlapca. Odporučil mňa a priznám sa, že ani neviem, ako som sa mal tváriť. Najprv boli všade kamery, ale postupne som si na to zvykol a už som to nevnímal.“


Hokejový sen (21 obrázkov v galérii)

Svoj hokejový idol stretol prvýkrát naživo práve vďaka nakrúcaniu Hokejového sna.

„Prvýkrát sme sa stretli po zápase Slovenska proti USA, keď mi venoval hokejku. Bol to skvelý pocit a som šťastný, že som sa dostal k takému slávnemu hokejistovi tak blízko. Chcel by som byť ako on a bol by som šťastný, ak by som raz dokázal také úspechy ako on,“ vyznal sa zo svojho sna Jonáš Pahuli.

Ochota vstávať na ranné tréningy a dochádzať z Bidoviec do Košíc je po tejto životnej skúsenosti neochvejná a jedného dňa o ňom možno budeme počuť nielen zásluhou tohto filmu. Verí v to aj samotný Ladislav Nagy: „Čaká ho ešte veľa výziev a hokej je náročný šport. Vyžaduje si veľa námahy, práce i peňazí. Jonášovi však držím palce a jeho kariéru budem určite sledovať.“

Zatiaľ čo kariéra mladého Jonáša sa iba rozbieha, Ladislav Nagy má tu svoju za sebou. Pri záverečných obrazoch pripomínajúcich dojímavú rozlúčku v Steel aréne potláčal slzy iba s veľkým úsilím. „Veru, tie emócie boli silné. Stále na to spomínam a bolo to naozaj dojímavé,“ podotkol 41-ročný Košičan, ktorý by však autorom filmu predsa len poradil aj pár ďalších postrehov. „Videl som ho prvýkrát a škoda, že mi to nedali pozrieť skôr. Nadávky našťastie povystrihovali, ale mohli tam dať viac Marcela Haščáka. Potvrdil, že je to veľmi vtipný chalan,“ rozosmial sa Nagy. 


Premiéru filmu si nenechali ujsť ani viacerí jeho bývalí spoluhráči z klubu či reprezentácie.„Bolo to zaujímavé a páčilo sa mi to. Pekný bol aj pohľad z detskej stránky, ktorý mi pripomenul moje hokejové detstvo. Vrátilo ma to do čias, kedy si človek lepil obrázky. Vo mne však tento film vyvolal aj istý smútok, pretože výborne zobrazil atmosféru domácich majstrovstiev sveta, ktorých som sa bohužiaľ nemohol zúčastniť,“ povzdychol si útočník Edmontonu Tomáš Jurčo, pre ktorého je Nagy jednou z najväčších osobností košického a slovenského hokeja. „Laco bol stále svojský. Na ľade i mimo neho veľká osobnosť. Aj v tom filme to bolo vidieť. Tie jeho komenty stoja za to a dúfam, že sa to bude páčiť aj ľuďom.

Malo to grády a skvelou čerešničkou bol ten Lacov gól zo záveru majstrovstiev sveta,“ nadviazal Nagyov spoluhráč z tímu majstrov sveta Rastislav Staňa. „Diváci mohli vidieť aj to, ako cíti športovec obdobie počas zranenia či uťahovačky v kabíne. Bolo to spracované pekne a Laco je určite hráč, ktorý si film zaslúži. Precestoval svet, zažil toho veľa a nebolo ľahké konkurovať najlepším hráčom sveta aj vo veku 40 rokov. Ja osobne som rád, že som si s ním mohol zahrať. Tento film je však hlavne motivácia pre deti.

Viaceré pasáže filmu diváka rozosmejú, no nechýbajú ani hĺbavé myšlienky s posolstvom.„Mňa to neprekvapilo, pretože ja som s ním zažil celkom dosť a niekedy viedol naozaj veľmi zaujímavé a hĺbavé debaty. Je to skvelý človek a hokejom žil. Tak ako hovoril vo filme, za našich čias sme mali školu na háku a žili sme pre hokej. Viac času sme trávili pred blokom, ako v detskej izbe. On si tú kariéru parádne užil a dočkal sa zaslúženej odmeny,“ skonštatoval Staňa, ktorý zavítal do kina s celou svojou rodinkou. „Nie sme nejakí filmoví fanatici a ani doma nemáme pustenú televíziu často. Sem-tam však do kina zájdeme a toto nám vyložene ulahodilo. Bolo to príjemné aj pre deti, ktoré zažili atmosféru vlaňajšieho šampionátu a s Lacom sa poznajú aj osobne. Dcéra mi vravela, že pre ňu bolo najkrajšie, keď som sa tam mihol ja. Škoda len, že vystrihli voľnú debatu, ktorú som mal s Lacom počas nakrúcania.“

Film HoKEjový sen sa dostane do kín 9. júla, pričom košickí diváci sa môžu tešiť aj na špeciálnu premiéru v amfiteátri.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Košice

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia