spravy.sk spravy.sk

Staňa radí rodičom detí podporovať všestrannosť
zdroj: jäzva

Staňa radí rodičom detí podporovať všestrannosť

Vidieť takmer štyridsiatku brankárov na jednom ľade, tak to sa veru nestáva často. Muži v maskách tvoria spravidla najmenej početnú skupinku v rámci hokejových tímov, no v rámci letného kempu Rastislava Staňu a Jakuba Mika je to presne naopak. Korčuliarov je iba pár a ich jedinou úlohou je pomáhať mladým brankárom pri špecializovaných cvičeniach.

„Trochu nás spomalila pandémia, pretože sme mali naplánované aj májový a júnový turnus. Zatiaľ čo inokedy sme brali maximálne tridsať brankárov, tentoraz sme vzhľadom na okolnosti vzali až 36. Chlapci sa tak mohli dostať po dlhšej pauze opäť na ľad,“ rozhovoril sa Rastislav Staňa, ktorý organizuje spoločne s českým kolegom Mikom brankárske kempy už niekoľko rokov. Záujem zo strany gólmanov neutícha. Práve naopak. „Teší ma, že sa k nám veľa chlapcov vracia pravidelne. Snažíme sa navodiť priateľskú atmosféru a pracovať tak, aby to nebolo iba o hokeji, ale aj o priateľstvách. Každý z týchto brankárov má potenciál, ale podstatné je, aby mal hokej rád a pracoval na sebe. V tomto sa im snažíme pomôcť.“

Rastislav Staňa (2)
jäzvaZatiaľ čo za mladých čias Rastislava Staňu takéto kempy prakticky neexistovali, dnes sú neodmysliteľnou súčasťou letnej prípravy. S prácou s mladými brankármi prišli spomínanej dvojici vypomôcť aj ďalší brankári ako Michal Valent, Tomáš Halász či Dominik Riečický. Deti počas týždňa potešil svojou návštevou i spevák Buranowsky.

„Na Slovensku s tým začínali páni Filc a Jurčenko. Ja som sa tam dostal až ako päťnásťročný, ale mal som to šťastie, že v Košiciach pôsobil pán Kuriš, ktorý mal v klube syna. Vďaka nemu sme mali aj brankárske tréningy,“ zaspomínal si majster sveta z roku 2002 na svoje mladé časy.

V tých časoch boli brankári spravidla samorastmi, dnes sa im tréneri venujú od malička. A to po všetkých stránkach. V rámci kempu je preto v akcii okrem brankárskych trénerov aj učiteľka power skatingu Lucia Kupčová.

Technika chytania sa mení, hokej sa zrýchlil,“ upozornil Staňa. „Brankári musia byť aj dobrí korčuliari a toto im v tom pomôže. Ide o to, aby využívali vonkajšie i vnútorné hrany a čím lepšie o zvládnu, tým lepšie sa im bude chytať. Ak ste v správny čas na správnom mieste, tak máte čas na zákrok a nemusíte sa naťahovať a plátať diery krkolomnými zákrokmi.“Kedysi sa hovorilo, že z brankárov sa stávali tí najhorší korčuliari v tíme. „Bolo to tak a pomalších chlapcov hádzali tréneri do bránky. U mňa to však bolo presne naopak a patril som medzi najlepších korčuliarov v tíme. Otec bol však futbalový brankár a tak ma to prirodzene ťahalo medzi tri žrde,“ pousmial sa R. Staňa. Pri pohľade do minulosti vyzdvihol predovšetkým pestrosť športových aktivít starších generácií. „Niektorí rodičia sa od útleho veku zbytočne sústredia na jeden šport. Vsadia všetko na jednu kartu a to nie je dobré. Hlavne malé deti potrebujú všestrannosť. Telo sa potom lepšie vyvíja a zaťažované sú viaceré svaly. Našej generácii pomohla hlavne tá všestrannosť.“

A aké predpoklady by mal mať nádejný brankár? „Trendom posledných rokov je, aby bol brankár vysoký a pokryl čo najviac plochy bránky. Nižší brankári musia byť lepší korčuliari, aby boli rýchlo na potrebnom mieste. Je to však individuálne. Vysoký brankár ešte nemusí byť úspešnejší ako nižší,“ podotkol na záver Rastislav Staňa.

Brankársky kemp Staňa a Miko 2020 (86 obrázkov v galérii)

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia