spravy.sk spravy.sk

Manažér Rapáč zvesí korčule z klinca, jedinou ambíciou je vrátiť extraligu na Spiš
zdroj: jäzva

Manažér Rapáč zvesí korčule z klinca, jedinou ambíciou je vrátiť extraligu na Spiš

Hokejisti Spišskej Novej Vsi boli v uplynulej sezóne jedinými zástupcami východu v Slovenskej hokejovej lige. Nedokončená sezóna im prisúdila šieste miesto, no vedenie klubu plánuje cestu nahor. Predsezónne zbrojenie má viesť k jasne definovanému cieľu – boju o postup do Tipsport ligy. Nielen o plánoch pre novú sezónu sa hokej.sk pozhováral so športovým manažérom „Novejši“ Richardom Rapáčom.

Naznačujú predstavené posily zvýšené ambície pre novú sezónu?

Určite áno a netajíme sa jedinou ambíciou, ktorou je postup do extraligy. Nič iné neberieme!

Plánujete podpisy kontraktov s ďalšími hráčmi s podobnými skúsenosťami z najvyššej súťaže?


Áno, viacerých ďalších hráčov sme už aj podpísali a ich mená budeme zverejňovať postupne. Môžem povedať, že káder je už hotový na 80 percent. Osobne ma teší, že sme sa dohodli s poľským mladíkom Damianom Tyczynskym, o ktorého prejavili záujem až traja účastníci najvyššej súťaže. Samozrejme, v tomto smere sme ešte neskončili a rokujeme aj s ďalšími hráčmi. Je to pochopiteľne naviazané aj na finančné možnosti rozpočtu.

V závere minulej sezóny obliekal dres Spišskej Novej Vsi člen klubu tisíc – Štefan Fabian. Pokračuje vo vašom klube?


Áno, s Pištom sme dohodnutí na pokračovaní spolupráce. Zúčastnil by sa aj piatkovej tlačovej konferencie, ale momentálne je odcestovaní mimo Slovenska.


Naznačuje príchode brankára Filipa Suráka odchod Eugena Rabčana do zámoria?

Eugena draftovali do juniorskej ligy a všetci mu držíme palce, aby sa v Kanade presadil. Ja budem iba rád, ak tam urobí kariéru a jedného dňa sa domov vráti ako brankár zvučného mena.

Väčšina oznámených posíl pochádza zo Spišskej Novej Vsi, prípadne z podtatranského regiónu. Bol to zámer?


Určite. Z Popradu si dobre pamätám, že bez toho srdca to jednoducho nejde. Chceme tu mať hráčov, ktorí budú bojovať za klub. Za čias Levu Poprad sme mali mužstvo prešpikované kvalitou, ale v šatni to nefungovalo a tak sme nedosiahli nič. Mužstvo preto skladáme tak, aby mali hráči charakter a aby bojovali za to, čo majú na prednej a nie zadnej časti dresu.

Aký priestor dostanú v tíme mladí hráči?


Určite dostanú šancu aj naši mladí odchovanci. Vlani dostal veľký priestor Kniha a teraz sme už registrovali záujem o jeho služby. Vidíme, ako vyskočil Rabčan. Budeme radi, ak sa podobným spôsobom presadia ďalší.

Kto povedie A-tím?


Hlavným trénerom bude Róbert Spišák a jeho asistentom Miroslav Vantroba.

A čo vy? Vlani ste boli trénerom...


Uvidíme, ako na tom budem zdravotne. Bol som na kontrole so srdcom a našťastie poslúcha. Absolvoval som letnú prípravu s bratom a chystám sa vykorčuľovať na ľad. Ak to bude všetko v poriadku, tak by som rád pomohol chalanom na ľade.

Na tlačovke ste naznačili príchod generálneho sponzora. O koho ide?


To zatiaľ nemôžem povedať, pretože zmluvu sme ešte nepodpísali. Je to však na dobrej ceste a finančná podpora od tohto partnera je už na účte. 


Koronakríza spôsobila klubom veľké problémy. Na Spiši však zbrojíte. Ako ste sa vyhli kríze?

Nie je to tak, že by nám to nenarobilo problémy. Práve naopak, nebolo to vôbec ľahké. Posledné dva mesiace sme spoločne s bratom Braňom chodili od dverí k dverám a prosili sme o pomoc. Milo nás prekvapilo, koľko ľudí reagovalo kladne.

Primátor Pavol Bečarik potvrdil, že mesto pomôže klubu bezplatným užívaním štadióna. Vnímate podporu pre klub zo strany samotnej Spišskej Novej Vsi?


Je to určite pomoc, ale faktom je, že takto to funguje v takmer všetkých mestách. Výnimkou sú samozrejme Košice a Bratislava, kde sa nachádzajú veľké multifunkčné stánky a klubu sú tam v prenájme. Ja osobne by som teda očakával väčšiu podporu zo strany mesta. Čo sa týka A-tímu, tak je finančná podpora nulová. Očakávali by sme však väčšiu podporu pre mládež, pretože hľadať podporu v súkromnom sektore pre túto zložku je veľmi náročné.

Čo očakávate od samotnej ligy? Vyzerá to tak, že okrem vás budú mať postupové ambície aj Žilina, Martin či Topoľčany...


To je však výborné! Postúpiť bude chcieť päť mužstiev a to pomôže atraktivite ligy. Z extraligy sa nebude vypadávať a jej základná časť tak nebude taká zaujímavá, ako v SHL. Vlani dominovala Bratislava Capitals, ale teraz sa črtá pekný súboj o čelo. Pre divákov i hráčov to bude určite veľmi atraktívne. My sa výziev nebojíme.

Richard Rapáč


Nestrašia vás však v tomto smere plány na zatvorenie Tipsport ligy? Neprišli by tímy prvej ligy do budúcnosti o motiváciu?

Určite! Bola by to katastrofa! Hovoril som o tom s Rišom Lintnerom v čase úvah o takomto návrhu a vravel som mu, že by tým pochoval prvú ligu, ale aj kariéry hráčov ako sú Hančák či Hvila. Ak by sa vytratila šanca zabojovať o postup, tak by sme určite prišli aj o sponzorov. Na čo by dávali peniaze do niečoho, čo nikam nevedie? Potom by sme tu mali ligu, v ktorej by hrali mladí chlapci a chodilo by sa na nich pozerať 200 divákov. Ten náboj by bol preč.

Spišská Nová Ves má veľký štadión. Nakoľko dôležité je pre vás obmedzenie počtu ľudí na tribúnach?


Ja verím, že tých 50 percent zrušia a vláda pochopí, že to takto nejde. Spolieham sa na našich fantastických divákov. Pre dvomi rokmi sme mali priemer 220 divákov, v poslednej sezóne to už bolo 900. Verím, že počty budú s atraktivitou tímu stúpať a ak by sme postúpili, tak by bola plná hala. Všetko to totiž robíme práve pre divákov a spišskonovoveský divák je známy tým, že sa vie odvďačiť.

Richard Rapáč
jäzva


V predošlých rokoch ste spolupracovali s Popradom. Ako to vyzerá v tomto smere?

Tým, že chceme postúpiť do extraligy, zvolili sme tentoraz iný prístup. My chceme mať svoje mužstvo pohromade od úvodu sezóny a neskôr ho len doplniť podľa potreby.

Do kedy chcete mať uzatvorený káder a kedy odštartujete prípravu na ľade?


Do prvého augusta by mal byť káder hotový tak na 80 až 90 percent. Termín prípravy ľadu ešte presne nepoznáme, pretože sa opravuje chladiace zariadenie. Najneskôr 17. augusta by sme však chceli byť na ľade.

V rámci nového Superpohára si zahráte s Michalovcami, Košicami a Popradom. Vnímate to ako výzvu?


Určite je to pre nás veľmi lákavé a aj preto chceme mať tím čo najskôr pohromade. Čakajú nás atraktívne derby zápasy a to bude určite lákavé aj pre divákov. Chceme ukázať, či na to máme.

Dá sa vyčísliť výška rozpočtu klubu?


Celkový rozpočet by mal byť na úrovni 350 000 eur, pričom už teraz ho máme vykrytý na 70 percent. Je to podľa mňa fantastické číslo a počas posledných troch mesiacoch sa tu odviedol obrovský kus práce. Ďakujem všetkým našim sponzorom.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Nová Ves

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Slovenská hokejová liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia