spravy.sk spravy.sk

Réwayovi východniarska mentalita sadla, Košice sú v porovnaní s Kubínom ako New York
zdroj: jäzva

Réwayovi východniarska mentalita sadla, Košice sú v porovnaní s Kubínom ako New York

Dvadsaťpäťročný Martin Réway bol vždy považovaný za jeden z najväčších talentov svojej generácie. Po skvelom rozbehu kariéry ho spomalili viaceré problémy so životosprávou i nepríjemný zápal srdcového svalu.

Uplynulú sezónu začínal v českom Kladne, no výrazne pookrial až po presune do Popradu. V siedmich zápasoch strelil tri góly, ku ktorým pridal asistenciu a jeho výkony vykazovali vzostupnú formu. V takomto trende by rád pokračoval aj po dohode s HC Košice.

Martin, na úvod klasická otázka. Ako sa zrodil váš príchod do Košíc?


S manažérom Honzom Šťastným sa poznáme ešte od môjho pôsobenia v Slávii Praha a v kontakte sme boli v podstate od ukončenia minulej sezóny. Netajím, že mojou prioritou bol Poprad a chcel som tam ostať. Nedostal som však žiadnu konkrétnu ponuku a keďže sa mi ozvali Košice, tak nebolo o čom.

Čo vás lákalo do Košíc?


V prvom rade samozrejme ide o jeden z najúspešnejších klubov histórie nášho hokeja a pre mňa je to veľká výzva. Verím, že prekvapíme mnohých fanúšikov. Situácia síce nie je ľahká, ale finančné problémy riešili viaceré kluby a my môžeme iba prekvapiť. Cieľom bude hlavne hrať každý zápas naplno. Tak, aby mali fanúšikovia radosť.

Ako vnímate košickú situáciu z pohľadu oneskoreného skladania tímu?


Ja verím, že Honza poskladá veľmi slušný tím. Pre mňa bolo veľmi dôležité, že tu ostal Mišo Chovan. Teší ma príchod Jakuba Sedláčka a o ostatných príchodoch toho naozaj veľa neviem. Teším sa však na štart prípravy i zoznámenie sa s chlapcami.

Martin Réway
jäzva


Po príchode do Popradu ste hovorili o túžbe nájsť stratenú chuť do hokeja? Dopadlo to v tomto smere podľa vašich predstáv?

Mne sa tam hralo naozaj veľmi dobre a cítil som, že sa do toho dostávam. Mrzelo ma, že bola sezóna ukončená a aj preto som chcel ostať v Poprade. Mne táto východniarska mentalita celkovo sadla a teší sa, že ostávam v tomto kraji Slovenska.

Ako a kde ste sa pripravovali doposiaľ?


Cez tú koronu boli v Kubíne posilňovne zatvorené a veľa sa toho robiť nedalo. Snažil som sa preto behať do kopcov a bicyklovať. Hokejovú kondíciu však natrénujete iba na ľade. Aj preto som bol s chalanmi z Popradu zo šesťkrát na ľade v Liptovskom Mikuláši.

Hrali ste vôbec niekedy v Steel aréne?


Hral, ale bolo to naozaj dávno a nešlo o klubový zápas. V drese reprezentácie som si tu zahral ešte v rámci prípravy pred MS v Bielorusku. Odvtedy som tu nehral. Bol som zranený, alebo sa mi nechcelo hrať na tomto veľkom letisku. Ale nie, to samozrejme žartujem. Teraz si na ten veľký ľad musím zvyknúť a myslím si, že to môže byť aj výhoda. Na takomto klzisku máte viac času na uplatnenie kreativity. Presilovky sa na takejto ploche bránia ťažšie a to by mala byť naša výhoda.

Ako ste trávili leto?


V podstate som bol doma. Sem-tam som si bol zahrať futbal s chalanmi, bol som si zahrať hokejbal a trochu som trénoval. Silovo som na tom dobre, ale kondíciu budem naberať až teraz v Košiciach. Viem, že tu máme kvalitného kondičného trénera a čaká nás teda tvrdá robota.

Martin Réway
jäzva


V Košiciach by ste mali dostať vysoký ice time. Išlo o jeden z faktorov v prospech vášho rozhodnutia?

Veľký priestor na ľade mi sľubovali počas posledných troch sezón všade, kde som bol. A napokon to bolo inak. Verím však tomu, že si tu zahrám do sýtosti. V tíme máme veľa mladých hráčov s perspektívou. My starší im chceme pomôcť skúsenosťami a verím teda, že sa budeme spoločne zlepšovať.

Ako sa vám páči návrat HC Košice k oranžovo-čiernym farbám a máte už číslo pre novú sezónu?


Mal by som mať svoju tradičnú desiatku. Tú tu totiž obliekal Jakub Suja a ten odišiel preč. Farby a nové dresy sa mi veľmi páčia a dúfam, že oranžovo-čierny dres s desiatkou na chrbte bude na ľade viditeľný.

Boli ste už niekedy v centre Košíc? Ako sa vám páči toto mesto?


V centre som bol, ale nie tak, ako by si možno niekto predstavoval. Je to samozrejme veľké mesto s množstvom možností. S chalanmi si určite zájdeme na nejakú dobrú večeru či do kina. V porovnaní s Kubínom je to New York.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Košice

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia