spravy.sk spravy.sk

Dale Hawerchuk - skromná superhviezda
zdroj: TASR-AP

Dale Hawerchuk - skromná superhviezda

Hokejovou verejnosťou v utorok otriasla správa o smrti 57-ročného člena Siene slávy Dale Hawerchuka. Fanúšikovia ho poznali ako legendárneho hokejistu, tí ktorí ho poznali bližšie, o ňom hovoria ako o skromnej superhviezde.

Hawerchuk patril medzi absolútnych velikánov histórie NHL, no jeho meno nebolo natoľko docenené, ako by si možno zaslúžilo. 

Ak sa napríklad povie finále Kanadského pohára 1987, tak si zrejme všetci spomenú na parádnu akciu Wayna Gretzkeho s Mariom Lemieuxom, po ktorej strelila Kanada víťazný gól na 6:5. Išlo o jeden z najpamätnejších duelov histórie. V rovnakom zápase však zaznamenal gól a asistenciu aj Hawerchuk. Spomínaná víťazná akcia navyše vznikla po jeho víťaznom buly. A hoci boli v tomto zápase Gretzky s Lemieuxom brilantní, titul MVP vtedy pridelili práve Hawerchukovi. Bol to jeden z mála momentov, keď ho odborníci zaradili vyššie ako spomínaných dvoch velikánov.

Hawerchuk bol superhviezdou, no on sám sa tak nikdy nesprával. 

"Bol to jeden z najskromnejších hráčov," zdôraznil generálny manažér Dallasu Jim Nill, ktorý s ním odohral štyri sezóny vo Winnipegu Jets. "Všetci vedia o jeho hráčskej veľkosti, no musím povedať, že ho zdobila aj obrovská ľudskosť. Ku každému v tíme sa choval úplne rovnako. Bola to skromná superstar."


Hawerchuk prichádzal do Winnipegu v roku 1981 ako dvojnásobný víťaz Memorial Cupu. Bol najlepším hráčom CHL a najnádejnejším prospektom svojho ročníka. Túto povesť nesklamal a už vo svojej prvej sezóne sa stal najmladším stobodovým hráčom histórie. Okamžite získal Calderovu trofej. Paradoxne išlo o jedinú veľkú individuálnu trofej jeho kariéry. 

"Do ligy prišiel ako osemnásťročný a okamžite sa stal elitným útočníkom,” spomína Bill Lesuk, ktorý bol skautom Jets v čase draftu Hawerchuka. "Niečo také sa vidí málokedy. Dale mal okamžitý dopad na celý klub."

Jets však vyhrali s Hawerchukom iba jednu play-off sériu. Určite to však nebolo kvôli nemu. Počas ôsmich sezón v drese Jets zaznamenal šesť stobodových sezón a dvakrát nazbieral cez 90 bodov. Tím však nedosahoval jeho kvality a v roku 1990 preto požiadal o výmenu.

"Dale Hawerchuk dostal Winnipeg na mapu svojim príchodom do tohto mesta v roku 1981,” píše sa v stanovisku Jets. "Lásku k našej komunite prejavoval dlhé roky a naša komunita mu ju opätovala. Dale mal jedinečný vzťah s fanúšikmi. Taký vzťah malo v histórii Jets iba málo hráčov. Dale bol jedným z najlepších ľudí a bol navyše pravou superhviezdou."

Z Winnipegu sa pobral Hawerchuk do Buffalo. Odohral tam ďalší päť sezón a neskôr strieľal góly aj za St. Louis Blues a Philadelphiu. Svoj posledný zápas odohral v drese Flyers v sezóne 1996-97 a práve vtedy bol najbližšie k zisku Stanleyho pohára. Letci vtedy prehrali vo finále s Detroitom. Dale je tak spoločne s Marcelom Dionnom či Ericom Lindrosom jedným z najlepších hráčov histórie bez Stanleyho pohára.

MIKE GARTNER, DALE HAWERCHUK, JARRI KURRI, VIACHESLAV FETISOV
TASR/AP

Hawerchuk hral dostatočne dlho na to, aby zažil platovú explóziu novej éry. Počas svojej kariéry tak zarobil takmer 11 miliónov dolárov. Vďaka tomu si kúpil ranč s koňmi a vlastnou farmou, na hokej však nezanevrel. Trénerskú kariéru začínal v Orangeville Crushers a potom sa presunul do Barrie Colts. Tím prevzal na poslednej priečke, o rok neskôr už získal jeho tím o 54 bodov viac.

"Všetci sme vtedy vedeli, že sa v prvej sezóne nedostaneme do play-off. Dale mi však povedal - pokoj, dajte mi čas. Nebolo to o tom, že by prišiel a všetkých poučoval. Bol dobrý poslucháč i učiteľ. V druhej sezóne sme sa zlepšili o viac ako päťdesiat bodov a bojovali sme o titul," upozornil generálny manažér Colts Jason Ford.

Dale Hawerchuk pomohol v rozvoji viacerých hráčov NHL. Jeho rukami prešli Mark Scheifele, Andrej Svečnikov, Aaron Ekblad a Tanner Pearson. Ford ho naposledy navštívil minulý víkend. "Sledoval zápas Boston - Carolina a vravel mi, že po tej pauze sú všetci hráči svieži a plní energie. Akonáhle to dopovedal, zranil sa Svečnikov," uviedol Ford. 

Dale Hawerchuk mal iba 57 rokov a po sebe zanechal manželku s tromi deťmi. "Ostali tu však aj nespočetní spoluhráči a fanúšikovia, ktorí mali to šťastie vidieť ho, či nazývať ho priateľom," pridáva v stanovisku NHL.


Odporúčame

Najnovšie z klubu: Winnipeg Jets

Pozri viac

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia