spravy.sk spravy.sk

Bývalý elitný bitkár NHL predložil návrh na zákaz bitiek
zdroj:

Bývalý elitný bitkár NHL predložil návrh na zákaz bitiek

Počas svojej aktívnej kariéry bol Enrico Ciccone nekompromisným obrancom vyhľadávajúcim pästné výmeny. Práve vďaka týmto kvalitám odohral v NHL takmer 400 zápasov.

V sezóne 1994-95 bol Ciccone najtrestanejším hráčom najlepšej ligy sveta, no teraz sa 50-ročný Kanaďan s talianskymi koreňmi snaží o zákaz bitiek všetkých hráčov do 18 rokov. V rámci svojej politickej kariéry predložil takýto právny návrh v Quebecu.

"Samozrejme, že ľudia teraz budú hovoriť - sám si zarobil kopec peňazí bitkami a teraz ich chce zakázať. Iste, je to tak. Práve ja som však možno tým najvhodnejším človekom pre pochopenie týchto vecí. Dvíham vlajku v snahe zabezpečiť našim deťom bezpečnosť," vysvetlil Ciccone, ktorého draftovala Minnesota North Stars. Neskôr hrával za kluby Washington Capitals, Tampa Bay Lightning, Chicago Blackhawks, Carolina Hurricanes a Vancouver Canucks. Kariéru ukončil v roku 2001 ako hráč Montrealu Canadiens.

Ciccone nikdy nevyhral Stanleyho pohár, no počas svojej kariéry predviedol 85 bitiek. V 374 zápasoch nazbieral 1469 trestných minút.

"Musíme zabrániť, aby sa bili už mladí hráči. Je už totiž dokázané, že pästné výmeny 15, 16 či 17 chlapcov majú vplyv na ich zdravie. Reč je samozrejme hlavne o otrase mozgu a jeho následkoch," pokračuje Ciccone.

Opatrenia v tomto smere už existujú. Napríklad v juniorskej QMJHL sú síce bitky stále dovolené, no bitkár je potrestaný pätnástimi trestnými minútami. Okrem toho dostane aj dve minúty za vyvolanie bitky a po tretej bitke nasleduje automatický dištanc na jeden zápas. 

"Toto je absolútne neakceptovateľné.  Ak nebudú športové organizácie chrániť mladých hráčov, tak musíme nastúpiť my s legislatívou. Cieľom musí byť kompletný zákaz bitiek," zdôraznil Ciccone.

On sám tvrdí, že mal počas kariéry šesť až sedem otrasov mozgu, ktoré mu nikdy nediagnostikovali. Osobne však pociťuje stále výpadky pamäte. 

"Chcem si byť istý, že deti v Quebecu budú chránené. Toto je najrýchlejší šport na svete, ktorý je spájaný s tvrdými nárazmi do mantinelov. A stále je to jediný kolektívny šport, ktorý akceptuje bitky. Nakopať zadok tínedžerovi nie je hrdinstvo. Stále sa to však deje. Našťastie je to už iný svet, než bol ten môj. Stále je tu však priestor pre zlepšenie," dodal bývalý bitkár.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia