spravy.sk spravy.sk

Prešov má opäť funkčný štadión, stále však chýbajú 2 milióny a seniorský klub (FOTO)
zdroj: jäzva

Prešov má opäť funkčný štadión, stále však chýbajú 2 milióny a seniorský klub (FOTO)

Prešovský zimný štadión je po viac ako dvojročnej prestávke opäť funkčný. Po takmer päťmiliónovej rekonštrukcii prebehla 26. októbra kolaudácia a momentálne už využívajú novú ľadovú plochu mládežníci. Seniorský hokej v centre Šariša totiž medzičasom zanikol.

„Najväčšou boľačkou bola strecha, ktorá je úplne nová. Máme tu nové osvetlenie, nové turnikety a v tejto chvíli prebieha súťaž na osadenie sedadiel,“ odprezentovala aktuálny stav primátorka Andrea Turčanová.

Opravené boli aj kanalizácia a sociálne zariadenia. Celkovo bolo počas dvoch rokov preinvestovaných 4 876 789 eur. K úplnej finalizácii plánovanej modernizácie sú však potrebná ďalšie dva milióny.

Máme tu nové osvetlenie, ktoré zodpovedá štandardom televíznych prenosov a zrekonštruované boli aj šatne hokejistov. V druhej fáze pôjde o novú klimatizáciu a dobudovanie šatní pre krasokorčuliarov a ďalšie hokejové tímy. Cieľom je aj skrášlenie vonkajšej fasády a zakúpenie informačnej kocky. Momentálne je v hale iba nová tabuľa,“ nadviazala vedúca odboru územného rozvoja, architektúry a výstavby Alžbeta Pitoráková.

Otázkou ostáva, odkiaľ Prešov spomínané dva milióny získa. Podľa Turčanovej to už každopádne nebude z rozpočtu mesta. „Týchto päť miliónov sme preinvestovali výlučne z mestských zdrojov. Zvyšné dva potrebujeme získať od vlády, alebo od fondu na rozvoj športovej infraštruktúry.“Už doterajšia suma je pritom výrazne vyššia, než bola avizovaná pred začiatkom rekonštrukcie.

„Každá stavba je živý organizmus a toto je prvá veľká rekonštrukcia štadióna od jeho výstavby v roku 1967. Po odkrytí strechy sa objavili veci, ktoré si vyžiadali preprojektovanie a z toho plynuli dodatočné náklady,
“ upozornila prešovská primátorka.

Pôvodná kapacita 5500 divákov bude po osadení sedadiel znížená na 3600.

„K zvýšeniu kapacity by bolo potrebné spevnenie niektorých miest v hale. V tejto fáze však súťažíme 3600 sedadiel. Tie budú v prešovských farbách,“
uviedla Pitoráková. Otázkou ostáva, či si prešovskí fanúšikovia užijú aj seniorský hokej. Ten sa po štarte rekonštrukcie najprv presunul do Zvolena a neskôr úplne skončil.

„Určite budeme podporovať takéto snahy, ale úlohou samotného mesta nie je zakladať profesionálny klub. My pomáhame tým, že v rozpočte vyčleňujeme ročne 330 000 eur na ľadohodiny pre deti a okrem toho dostávajú juniorské kategórie ďalšie dotácie. Tam ide o sumu na úrovni okolo 20 000 eur. Ak sa nájde investor so snahou podporovať hokej a vybudovať
tu seniorský tím, tak bude mať našu podporu. Teraz sme však potrebovali vrátiť deti na ľad a odbremeniť ich od cestovania do Košíc,“ dodala primátorka Andrea Turčanová.

Zimný štadión v Prešove (25 obrázkov v galérii)

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Slovenská hokejová liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia